Dzień 1 - 10.10.2025 - spotkanie z pilotem na lotnisku Warszawa Okęcie odprawa paszportowo-bagażowa i wylot do Azerbejdżanu w godzinach nocnych.
DZIEŃ 2 – 11.10.2025 - przylot do Baku: Po kontroli paszportowej transfer do hotelu. (złożenie bagaży w przechowalni hotelowej), Śniadanie. Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie Baku ok. 3 godz - rozpoczęcie wycieczki od panoramicznego widoku miasta Baku i Zatoki Baku z Highland Park, przechodząc przez Aleję Męczenników; podziwianie cudownego widoku Wież Ognia (30-45 minut). Później zwiedzanie najciekawszej części Perły Morza Kaspijskiego, Baku, Starego Miasta – z dyskursem azerbejdżańskim – Icherisheher: Bramy wejściowe do Starego Baku; wieża fortyfikacyjna; Kompleksy karawanserajów – Buchara i Multan; Baszta Dziewicza (pod ochroną UNESCO); stare meczety i łaźnie; Muzeum Miniatur Książki; Pałac Shirwanshanów (pod ochroną UNESCO); wąskie, małe, brukowane uliczki; (2-3 godziny). Transfer do Yashil Bazar (Zielony Bazar) – bazar w stylu orientalnym: tutaj wszystko jest naturalne, organiczne i pochodzi ze wsi. Spacer z przewodnikiem po bazarze. Kontynuacja ulicą Nizami – dużą ulicą handlową w centrum Baku. Powrót do hotelu, zakwaterowanie od godz. 14.00 odpoczynek, Kolacja, Nocleg.
DZIEŃ 3 - 12.10.2025 - śniadanie, rozpoczęcie zwiedzania Półwyspu Abszerońskiego poprzez odwiedzenie jednego z unikalnych na świecie budynków architektonicznych – Centrum Haydara Aliyeva – zaprojektowanego przez Zahę Hadid (iracko-brytyjską projektantkę). Czas wolny na robienie zdjęć wokół budynku. Późniejsze zwiedzanie Świątyni Czcicieli Ognia – Ateshgah - Świątynia została zbudowana nad kieszenią gazu ziemnego, który zasilał otwór zapewniający „wieczny” ogień, który czcili zaratusztrianie. Kontynuacja zwiedzania Yanardag – Góry Ognia: ogień gazowy, który płonie nieprzerwanie na zboczu wzgórza na Półwyspie Abszerońskim w pobliżu Baku, które samo w sobie jest znane jako „kraina ognia”. Płomienie buchają w powietrze 3 metry od cienkiej, porowatej warstwy piaskowca. Powrót do Baku. Czas wolny. Kolacja. Nocleg.
DZIEŃ 4 - 13.10.2025 - Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Wyjazd do miasta Szamachy; po drodze zwiedzanie Meczetu Dżuma (pierwszy meczet na Kaukazie) w mieście Szamachi (20 minut) . Przejazd do Lahicz – we wsi znajduje się skansen. Jest to w całości państwowy rezerwat historyczny, w którym zachowała się architektura z XV-XIX w. Mówi się, że powstał tu legendarny kapelusz Monomacha, przekazywany przez wieki z pokolenia na pokolenie księciów ruskich. Muzeum Etnograficzne (za dodatkową opłatą) To średniowieczne miasto dzięki swoim własnym unikalnym uliczkom i placom zasłynęło na Kaukazie i w wielu krajach świata jako centrum starożytnej twórczości. Mówią, że wyrabiano tu legendarny kapelusz Monomacha, przekazywany przez wieki z pokolenia na pokolenie księciów ruskich, gdzie rozwija się rzemiosło. Lahicz jest szczególnie znany z produkcji broni białej.
Następnie przejazd do Gabali - dawnej stolicy Kaukazu Albańskiego w północnym Azerbejdżanie gdzie będziemy podziwiać piękno historyczne i naturalne. W pobliżu znajdują się stanowiska archeologiczne datowane na prawie 2500 lat wstecz, w pobliżu skalistych gór Kaukazu na północ. Natura, lasy, ośrodek narciarski sprawiają, że Gabala jest jednym z najlepszych miejsc w Azerbejdżanie. Gabala jest nazywana „Azerską Szwajcarią”. Przyjazd do Gabali: zwiedzanie góry Tufandag kolejką linową. Czas wolny na górze Tufandag w obszarze kompleksu. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
Dzień 5 – 14.10.2025 Śniadanie, wymeldowanie z hotelu. Po przyjeździe do winnicy Savalan: degustacja wina z Azerbejdżanu w winnicy Savalan – w ciągu zaledwie dekady od jej założenia w 2007 r. winnica Savalan stała się jednym z najpopularniejszych producentów wysokiej jakości wina w Azerbejdżanie. Znajdują się na wysokości około 400 metrów nad poziomem morza, winnice pochłaniają dużą ilość światła słonecznego, co pozwala na uprawę licznych ciepłolubnych odmian winogron, w tym czerwonego Alicante Boucher. Międzynarodowy zespół winiarzy firmy łączy doświadczenie Włoch i Azerbejdżanu tworząc gamę około 20 różnych win. Oferta win: Savalan Limited Release, Savalan Syrah, Savalan Viognier. Przyjazd do Szeki: Zakwaterowanie w hotelu.
Szeki – położone u podnóża południowej części Wielkiego Kaukazu. Miasto pochodzi sprzed dwóch i pół tysiąca lat, co czyni go jednym z najstarszych i ważnych punktów na legendarnym Jedwabnym Szlaku z jego jedwabiem, tkaninami i haftem. Goście będą mogli spacerować po brukowanych uliczkach wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Starego Miasta Szeki, pod ziwiać misterne mury budynków i zabytków.Wizyta w wiosce Kisz: pierwszy kościół na Kaukazie, który został założony przez Apostoła św. Elizeusza w I wieku na miejscu pogańskiej Świątyni Księżyca.Kolacja. Nocleg w Sheki
Dzień 6 – 15.10.2025 Śniadanie, zwiedzanie Starego Szeki: średniowieczna twierdza, Pałac Chanów Szekskich (pod ochroną UNESCO) – letnia rezydencja Chanów Szekskich, Muzeum Historyczne; Okrągła świątynia (na zewnątrz); Goście zobaczą pracę utalentowanych rzemieślników, którzy wytwarzają garnki, kapelusze (narodowe nakrycia głowy), miniaturowe szkatułki i instrumenty narodowe, a których umiejętności przekazywane są z pokolenia na pokolenie. A w warsztacie szebeke w Twierdzy Szeki można obejrzeć imponujące mozaiki, pieczołowicie złożone z tysięcy maleńkich kawałków witraży, osadzonych w drewnianych kratownicach o różnych kształtach i rozmiarach. Kontynuacja zwiedzania Szeki Caravanserai – zabytku historycznego w Szeki; Czas wolny na zakupy w okolicach Caravanserai. Ok. godz. 18:00 – Kurs mistrzowski gotowania i kolacja w domu (gotowanie lokalnych potraw narodowych). Nocleg w Szeki
Dzień 7– 16.10.2025 Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd na trasę Szeki – Gandża: po drodze zwiedzanie miasta Mingeczawir nad rzeką Kur; rejs statkiem po rzece Kur za dodatkową opłatą. Wycieczka do górskiego jeziora Goygol („Błękitne Jezioro”) (30 km od miasta Goygol) położonego w Parku Narodowym Goygol na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza i otoczonego bujnymi lasami w górach Małego Kaukazu. Jezioro powstało po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1139 roku. Następnie przyjazd do Gandży: kaukaskiej prowincji o niemieckim duchu. Słynne w azerskiej poezji, malarstwie i pieśniach, jezioro Goygol jest najsłynniejszym górskim jeziorem w kraju, położonym pod dramatycznym skalistym szczytem góry Kapaz i otoczonym gęstymi zielonymi lasami, które jesienią przybierają złoty kolor. Jezioro Maralgol w pobliżu jest również bardzo atrakcyjne. Jednak region ten oferuje więcej niż tylko piękno jeziora Goygol i otaczającego go parku narodowego: tutaj i dziś można poczuć ducha niemieckiego miasta, które kiedyś tu istniało, i skosztować lokalnych win, które są nadal przygotowywane według oryginalnych europejskich metod.
Zakwaterowanie w hotelu; czas wolny na odświeżenie się. Piesza wycieczka po mieście Ganjdża: zwiedzanie karawanseraju; Meczetu Szacha Abbasa (XVII w.); Mauzoleum Dżawad Chana; Pierwszego Parlamentu Azerbejdżanu (obecnie Uniwersytetu Rolniczego); Ogrodu Chana; Kościoła Aleksandra Newskiego. Kolacja. Nocleg w Gandży.
Dzień 8 – 17.10.2025 Śniadanie Wymeldowanie z hotelu. Po śniadaniu zwiedzanie Mauzoleum Nizamiego w Gandży. Dalsza jazda do Baku, po 3 godzinach jazdy, odwiedzimy błotny wulkan w pobliżu Gobustan – błotny wulkan to forma terenu utworzona przez wybuch błota, wody i gazów na wzgórzu, które znajduje się 8 km od autostrady. Kilka procesów geologicznych może powodować powstawanie błotnych wulkanów. Błotne wulkany nie wytwarzają gorącej lawy. Ziemia nieustannie wydziela substancję przypominającą błoto. Zmienimy nasz transport na lokalne taksówki. Jest on poza drogą do obszaru błotnego wulkanu. W deszczowy dzień nie da się wjechać pod górę. (30 minut)
15:30 – Zwiedzanie Parku Narodowego Gobustan (pod ochroną UNESCO): Gobustan to muzeum pod gołym niebem w górach skalistych nad Morzem Kaspijskim. Pierwotni mieszkańcy wyrzeźbili na skałach swoje codzienne życie. Na skałach w pobliżu Morza Kaspijskiego znajduje się ponad 6000 rzeźb. (1,5 godziny)
Przyjazd do Baku. Uroczysta kolacja w lokalnej restauracji z tańcem folklorystycznym ( bez alkoholu ). Nocleg.
Dzień 9 – 18.10.2025 wczesne wykwaterowanie, zabranie lunch pakietów za śniadanie, transfer na lotnisko, wylot do Polski w godzinach wczesnoporannych ok. godz. 06:00 czasu lokalnego. Przylot do Warszawy , zakończenie wycieczki
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Pilot nie oprowadza po wnętrzach obiektów. Dokument tożsamości: paszport (ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu) + wiza. Osoby posiadające w paszporcie stempel z Armenii mogą spotkać się z odmową wjazdu na teren Azerbejdżanu. Rekomendujemy wówczas wyrobienie nowego paszportu przed złożeniem wniosku o wizę. Azerbejdżan jest krajem muzułmańskim, w którym spożywanie alkoholu jest ograniczone.
- bezpośredni przelot samolotem na trasie Warszawa-Baku-Warszawa liniami lotniczymi LOT (klasa economy) –z bagażem rejestrowanym 23 kg) i bagażem podręcznym 8 kg
- 7 noclegów - zakwaterowanie w hotelach **** zgodnie z programem, standardowe pokoje 2-osobowe (pokoje 1-osobowe za dopłatą 2000 zł )
- wyżywienie zgodnie z programem : śniadania w hotelu + dodatkowe śniadanie po przylocie (w tym lunch box w dniu wyjazdu), 1x kurs gotowania w domu, 5 x kolacje w lokalnej restauracji, 1x uroczysta kolacja w lokalnej restauracji z tańcem folklorystycznym /pozostałe posiłki we własnym zakresie/
-1x butelka wody podczas podróży dziennie
- opieka pilota podczas całej wycieczki
- wycieczki uwzględnione w programie wraz z kosztami związanymi z jego realizacją ( bez kosztów związanych z jego realizacją - informacja poniżej)
- ubezpieczenie KL 45 000 EUR (z rozszerzeniem o COVID i choroby
przewlekłe), NNW 20 000 PLN SIGNAL IDUNA
- podatek VAT
- świadczeń nie wymienionych w ofercie
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy 30 PLN/os.
- obowiązkowych kosztów związanych z realizacją programu – kwota 600 USD płatne u pilota – stanowi integralną część ceny wyjazdu (koszt przewodników, lokalnego transportu biletów wstępu - ujęte w cenie: kolejka linowa, Ateshgah, Yanardag, Gobustan, Pałac Sheki Khana, Świątynia Kish, degustacja wina w Savalan), degustacji, wyrobienia wizy (45 USD) – kwota za wizę ujęta w łącznej kwocie kosztów programowych
- świadczeń nie wymienionych w ofercie , biletow wstępu nie uwzględnionych w cenie
- napoi do obiadokolacji – dodatkowo płatne, napiwków, ubezpieczenia od kosztów rezygnacji 3,5 % lub 5,5 % w przypadku rozszerzenia o choroby przewlekłe