Bhutan - Królestwo Grzmiącego Smoka 13 dni

Cena od 6996 zł + 3680 dolarów amerykańskich
Wyszukiwarka 100% online
Rezerwujesz bezpośrednio u Organizatora
Cena zawiera
1. Przelot na trasie Warszawa - Delhi - Warszawa bezpośrednio liniami PLL LOT lub z przesiadką, przeloty do i z Bhutanu w klasie ekonomicznej.
2. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
3. Zakwaterowanie w Bhutanie w hotelach klasy turystycznej (***), zaaprobowanych przez Bhutańską Radę Turystyki w pokojach 2-os. z łazienką (2 osoby w pokoju). W Indiach zakwaterowanie w hotelu **** w pokojach 2 os. z łazienką.
4. Opłatę na Nowy Fundusz Zrównoważonego Rozwoju w Bhutanie, czyli tzw. „królewskie” (100 USD/os./noc).
5. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnego przewodnika w czasie zwiedzania Bhutanu.
7. Posiłki i pikniki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
9. Wizę indyjską i bhutańską dla posiadaczy paszportu RP.
10. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
12. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
13. Podatek VAT.
Cena nie zawiera
1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (65 USD płatne w Indiach).
3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
5. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.
Wymagania dot. paszportu:
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 2 wolne strony.
Trekkingi w Bhutanie wymagają średnio dobrej kondycji, takiej która pozwala przez 2-4 godziny wędrować w górskim terenie. Są to trasy umiarkowanie trudne (do klasztoru Tango i Cheri wejście po 45 minut, w dolinie Phobjikha 2 godziny, w Punakha 1 godzina). Trekking na Tygrysie Gniazdo wymaga dobrej kondycji. Droga zajmuje 3 godziny w jedną stronę, przewyższenie 800 m. Zejście zajmuje ok. 1,5-2 godzin. Trasa nie generuje ryzyka wystąpienia choroby wysokościowej, obecność na przełęczy jest krótka – ok. 30 minut.
Priv listprzew


Szanowni Państwo,
Serdecznie witamy w gronie Klientów CT Poland. Dziękujemy za wybór naszej oferty. Cieszymy się, ze możemy zabrać Państwa do jednego z najpiękniejszych zakątków świata. Zapewniamy, ze dołożymy wszelkich starań, aby wyjazd okazał się niezapomniana przygodą. Państwa satysfakcja jest naszym głównym celem, dlatego dokładamy wszelkich starań, by podróżując komfortowo zobaczyli Państwo jak najwięcej i byli zadowoleni z naszych usług.
Poniżej podajemy godzinę spotkania grupy przed wylotem oraz inne istotne informacje dotyczące wyjazdu.
${INFORMACJAOPRZELOCIE}
Podczas spotkania na lotnisku otrzymają Państwo dokumenty podróży: bilet lotniczy (na podstawie którego otrzymaja Panstwo karty pokładowe na poszczególne przeloty), ubezpieczenie oraz broszurkę o Indonezji. W załączeniu przesyłamy informacje praktyczne, które mogą okazać się przydatne podczas przygotowań, a także w trakcie wyjazdu. Bardzo prosimy o przejrzenie załączonych informacji, zwłaszcza dotyczących ograniczeń przewozu płynów w bagażu podręcznym. Na lotach międzykontynentalnych bagaż podręczny może ważyć do ${BAGAZPODRECZNY} kg, bagaż główny do ${BAGAZGLOWNY} kg. Można mieć jedną sztukę bagażu głównego.
Jednocześnie przypominamy, ze pierwszego dnia po przylocie pilot zbierze od Państwa wymienione w Umowie o Świadczenie Usług Turystycznych kwoty płatne w kraju docelowym. Są to:
- kwota przeznaczona na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników i kierowców ${KWOTA2}
(Napiwki dla kierowców i przewodników będzie w imieniu Państwa rozdzielał pilot.)
Ze względów bezpieczeństwa, prosimy o zabranie na lotnisko potwierdzenia przyjęcia paszportu (jeśli takie zostało wydane podczas składania w biurze dokumentacji wizowej) lub kopii umowy uczestnictwa w wycieczce. Paszporty będą wydawane na podstawie okazania jednego z tych dokumentów.
Mamy nadzieje, ze niniejszy wyjazd spełni wszystkie Państwa oczekiwania i dostarczy Państwu wielu pozytywnych wrażeń.
Z poważaniem,
Zarząd i pracownicy CT Poland
Opis
1 dzień: Wylot z Warszawy
Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Delhi bezpośrednio PLL LOT lub z przesiadką.
2 dzień: Delhi (1 posiłek)
Przylot do Delhi. Krótkie zwiedzanie miasta np. Świątyni Lotosu i Qutb Minar. Nocleg w Delhi.
3 dzień: Delhi / Paro / Thimphu (2 posiłki)
Przelot do Paro, miasta w zachodnim Bhutanie, jedynego miejsca posiadającego międzynarodowy port lotniczy. Przejazd do Thimphu, stolicy Bhutanu (54 km, ok. 1,5 godz.), niezwykłego miasta, gdzie najdobitniej widać, jak pozostające przez dekady w zamknięciu państwo otwiera się na świat. Po drodze krótki przystanek na zwiedzanie niewielkiej świątyni Tachog Lhakang, powstałej w XIV w. według wskazówek Thangtonga Gyalpo, budowniczego i słynnego twórcy żelaznych wiszących mostów, rozsianych po całym Bhutanie. Pierwsze kroki po przyjeździe do Thimphu skierujemy na pobliskie wzgórze, aby spojrzeć w oczy mierzącemu ponad 50 metrów posągowi Buddy Dordenmy. Popołudniowa wizyta przy stupie poświęconej III królo wi Bhutanu, przez cały dzień tętniącej życiem. To miejsce, gdzie o poranku młodzi przychodzą pomodlić się o dobry dzień, a starsi mieszkańcy spędzają czasem cały dzień na pogaduszkach i plotkach. Popołudniem, choć już bardziej pod wieczór udamy się również do Fortu Pomyślnej Religii – Tashichhodzong – twierdzy, której historia sięga XIII w. Twierdzę obejrzymy dopiero po zamknięciu biur i urzędów, ponieważ na co dzień jest ona siedzibą rządu i króla. Nocleg w Thimphu.
4 dzień: Thimphu / Tango lub Cheri (3 posiłki)
Zwiedzanie stolicy Bhutanu oraz jej okolic. Zajrzymy m.in. do Centrum Trzynastu Sztuk i Rękodzieła (Zorig Chusun) , gdzie od lat młodzi adepci szkolą się w trudnej sztuce rzeźbienia, haftu i tradycyjnego malarstwa. Przejazd przez dolinę Kabesa do klasztoru Tango lub Cheri (w zależności od kondycji uczestników). Klasztor Cheri został zbudowany w 1619 r. i był miejscem powstania pierwszej wspólnoty zakonnej w Bhutanie. Klasztor Tango posiada charakterystyczne zakrzywione mury oraz wspaniałą wieżę. Klasztory położone są na wzgórzach, po obu stronach strumienia a dojście do każdego z nich zajmuje ok. 1 godz. Trasa prowadzi dość stromymi leśnymi ścieżkami. Lunch w formie pikniku. Powrót do Thimphu. Wizyta w Thimphu nie byłaby kompletna bez wizyty na Poczcie Głównej, gdzie nabyć można unikalne trójwymiarowe znaczki bhutańskie a jako atrakcję wysłać do domu kartkę pocztową ze znaczkiem ze swoim wizerunkiem. Tak, w Bhutanie to możliwe! Wieczór spędzić można przy szklaneczce słynnej bhutańskiej whisky lub w jednym z klubów, gdzie króluje indyjski pop i uwspółcześnione wersje bhutańskich tradycyjnych przebojów. Nocleg w Thimphu.
5 dzień: Thimphu / Punakha (3 posiłki)
Przejazd do Punakha, stolicy Bhutanu do 1955 r. oraz zimowej siedziby Je Khenpo – zwierzchnika religijnego Bhutanu (ok. 3,5 godz.). Trasa wiedzie przez przełęcz Dochula (3100 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie widać panoramę Wschodnich Himalajów, w tym najwyższego szczytu Bhutanu – Gangkar Punsum (7541 m n.p.m.). Na przełęczy spędzimy dłuższą chwilę, nie tylko aby spacerować wśród 108 wybudowanych z rozkazu królowej-matki stup, ale również aby zajrzeć do niewielkiego klasztoru Druk Wangyal Lhakang, wybudowanego na przełęczy ku uczczeniu pamięci IV króla - Jigme Singye Wangchucka. Wizyta w świątyni szalonego jogina Chimi Lhakang, do której droga wiedzie przez wsie i pola ryżowe (dojście ok. 40 minut). Po południem zwiedzanie zamku Punakha – jednej z największych i najpiękniejszych fortec w kraju. Nocleg w Punakha.
6 dzień: Punakha / Trongsa (3 posiłki)
Przejazd to Trongsy (ok. 3 godz.). Trasa wiedzie przez przełęcz Pele (3300 m n.p.m.). Wkraczamy powoli na tereny środkowego Bhutanu, mniej zurbanizowanego i mniej zaludnionego. Zobaczymy to również po jakości dróg, bo tempo jazdy zdecydowanie zwolni. Postój przy stupie Chendebji, wybudowanej na wzór nepalskiej stupy Boudhanath. W Trongsa odwiedzimy XVII-wieczny, jeden z największych w Bhutanie zamek oraz muzeum, mieszczącego się w wieży Trongsa (zamknięte w niedzielę). Muzeum w Trongsa jest najnowocześniejszym i jednym z najlepiej wyposażonych w Bhutanie. Daje nieocenioną możliwość poznania historii królestwa oraz jednego z największych bhutańskich skarbów – czarnej korony. Nocleg w Trongsa.
7 dzień: Trongsa / Bumthang (3 posiłki)
Przejazd do Bumthangu (ok. 2 godz.). Trasa do Bumthangu prowadzi piękną, wijącą się w nieskończoność drogą, która swoją kulminację ma na wysokości 3400 m n.p.m., gdzie znajduje się przełęcz Yotong. Bumthang obejmuje cztery doliny, obfitujące w ważne świątynie i klasztory. Zobaczymy dziś najważniejsze z nich, Kurjey Lhakang – najświętsze miejsce w Bhutanie, gdzie Padmasambhawa zostawił odcisk swego ciała w skale oraz XV-wieczny, słynący z malowideł Tamshing Lhakang a także, jeśli czas pozwoli, Jakar Lhakang, w którym teraz mieści się siedziba lokalnych władz. Nocleg w Bumthangu.
8 dzień: Bumthang (3 posiłki)
Lekki trekking do mieszczącego się w sąsiedniej dolinie Tang muzeum Ogyen Choling (ok. 1 godz.), niezwykłej prywatnej posiadłości, gdzie można zapoznać się z historią rzemiosła bhutańskiego i bhutańską gościnnością. Popołudniem wycieczka nad jezioro Mebar, słynne płonące jezioro, związane z osobą Pema Lingpy, bhutańskiego świętego i mistyka. Nocleg w Bumthang.
9 dzień: Bumthang / dolina Phobjikha (3 posiłki)
Przejazd do doliny Phobjikha (160 km, ok. 4,5 godz.), jednej z nielicznych polodowcowych dolin w Bhutanie, ostoi rzadkich żurawi czarnoszyich. Zwiedzanie klasztoru Gangtey, jednego z najpiękniejszych, unikalnego bo reprezentującego tradycję Ningmapa. Spacer (ok. 2 godz.) leśną ścieżką przez dziewiczy las i urokliwie położone wsie. Dolina Phobjikha to miejsce żerowania czarnoszyich żurawi, symbolu tego miejsca. To im poświęcony jest tutejszy coroczny festiwal (listopad) i centrum informacyjne, które odwiedzimy. Nocleg w dolinie Phobjikha w lokalnym guesthousie.
10 dzień: dolina Phobjikha / Paro (3 posiłki)
Powrót do Paro (170 km, ok. 4,5 godz.). Wizyta w zamku (dzongu) RinpungTwierdzy Klejnotów, skąd roztacza się wspaniały widok na dolinę. Zamek został założony przez szkołę drukpa kagju, współcześnie wykorzystywał go Bernardo Bertolucci jako plan zdjęciowy podczas kręcenia filmu „Mały Budda”. Zwiedzanie Muzeum Narodowego, gdzie w licznych galeriach wystawione są thanki, rzeźby a także kolekcja znaczków oraz wyroby złotnicze i elementy uzbrojenia. Spacer ulicami Paro. Nocleg w Paro.
11 dzień: Paro (3 posiłki)
Wycieczka do Tygrysiego Gniazda, pięknie położonego, najsłynniejszego klasztoru w Bhutanie. W VIII w. klasztor miał odwiedzić sam Padmasambhawa. Dojście do klasztoru zajmuje ok. 3 godz. górskiej wędrówki przez las rododendronów. Po zejściu na dół możliwość relaksacyjnej kąpiel z gorącymi kamieniami, która pozwoli nam zregenerować siły po trekkingu (w zależności od dostępności, dodatkowo płatne). Przejazd do klasztoru Kyichu, składającego się z dwóch bliźniaczych świątyń. Legenda głosi, że wzniósł go sam Songcen Gampo, król z tybetańskiej dynastii jarlungskiej. Wizytę w tej części Bhutanu zakończymy spacerem ulicami Paro, który pozwoli cieszyć się ostatnimi momentami w tym niezwykłym miejscu oraz wspaniałymi okazjami na pamiątkowe zakupy. Nocleg w Paro.
12 dzień: Paro / Delhi (2 posiłki)
Przelot do Delhi. Krótkie zwiedzanie miasta np. świątyni Bangla Sahib Gurudwara oraz ceremonia aarti w Świątyni Lakshmi Narayan i wolny czas na zakupy. Nocleg w Delhi.
13 dzień: Powrót do Warszawy
Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy bezpośrednio PLL LOT lub z przesiadką.

Terminy